Naša škola sa v tomto roku zapojila do grantového programu Školy budúcnosti, ktorú vyhlásila Karpatská nadácia a spoločnosť Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia. Náš projekt Učíme sa myslieť kriticky je zameraný na rozvoj kritického myslenia a schopnosti rozpoznávať dezinformácie a hoaxy.
Cieľom projektu Učíme sa myslieť kriticky bolo vytvoriť priestor a podmienky na otvorenie témy kritického myslenia, vnímania online reality a sociálnych sietí podobou, ktorá žiakov zaujme, čiže využitím hier a názornej interaktívnej tabule.
A ako to vyzeralo?
V prvom rade sa sami žiaci 2.C učili rozvíjať svoje kritické a logické myslenie pomocou hier. Vďaka projektu, ktorý bol podporený grantom Školy budúcnosti, sme nakúpili rôzne hlavolamy, skladačky či balančnú hru, ktorú navyše vedia žiaci hrať aj v dvojiciach a tým rozvíjať schopnosť kooperácie. Žiaci sa tak učia bez toho, aby vôbec vedeli, že sa učia.
Následne sa začalo aj náročnejšie štúdium - spoznávanie médií, sociálnych sietí a dezinformácií. S modernými technológiami dnes prichádzajú žiaci základnej školy, ba už aj škôlky, do kontaktu oveľa pravidelnejšie, ako to bolo kedysi. Majú vedomosti o tom, čo je to smartfón, kde si zistia počasie, pomenovať aplikácie. Počas vyučovania sa učili pomenovávať veci pravými menami a učili sa pojmy ako médiá, sociálne siete, realita, fikcia.... S témou sa oboznámovali vytvoreným textom a nadväzujúcim pracovným listom, keďže žiaci na 1. stupni sa vzdelávajú medzipredmetovo a vytváranie vlastných učebných textov je pre naše učiteľky prirodzené. Žiaci sú zvyknutí pracovať s textami, kde je vždy najprv tabuľka s novými slovíčkami a nechýbajú úlohy týkajúce sa textu, čím sa u žiakov rozvíja čitateľská gramotnosť.
Témy mediálnej výchovy, bezpečnosti na internete a kritickému nazeraniu na online obsah bola žiakom priblížená aj prostredníctom videí ovce.sk či metodickými materiálmi Hrdinovia internetu.
Po získaní vedomostí s pomocou učiteľky si žiaci pripravili krátke vlastné vyučovacie “hodiny”, ktoré následne odučili u svojich rovesníkov v ďalších triedach na základnej škole. Stali sa tak nakoniec influencermi vo vlastnej komunite. Spolužiakov navštívili aj s interaktívnou aktivitou a hrami na rozvoj kritického a logického myslenia.
“Rozprávať pred triedou bolo ťažké, veľmi som sa hanbila. Teraz si ešte pamätám, čo sme sa učili, ale niečo možno zabudnem,” prezradila žiačka Lucka.
Veríme, že aj takéto aktivity pomáhajú vo výchove žiakov našej školy, keďže žiaci z marginalizovaných komunít síce majú prístup k online prostrediu,je však často nekontrolovaný a nevysvetlený. Aj preto sú v online prostredí zraniteľnou a ľahko ovplyvniteľnou skupinou.
Vďaka projektu bolo zakúpené IKT vybavenie do triedy na 1. stupni pre sprístupnenie vzdelávania v oblasti médií a sociálnych sietí. Žiaci rozvíjajú svoje kritické myslenie vďaka zakúpeným didaktickým pomôckam zameraným na rozvoj logického a analytického myslenia. Získané vedomosti zveľadia písomne aj obrazovo vďaka zakúpeným kancelárskym a kreatívnym potrebám.
Projekt Učíme sa myslieť kriticky je realizovaný vďaka podpore grantového programu Školy budúcnosti od Karpatskej nadácie a spoločnosti Deutsche Telekom IT Solutions.