Novinky

          • Medzinárodný deň školských knižníc 2022

          • Medzinárodný deň školských knižníc prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Aj my sme si na našej škole pripomenuli tento deň. V pondelok 24.10. 2022 bola školská knižnica otvorená celý deň.

            V úvode naše pani učiteľky prečítal
            i krátky text z vybraných kníh. Čítali sa ukážky z Kapitána Bombarďáka aj z Veľkej knihy rozprávok, napríklad Šípková Ruženka či Červrná čiapočka. Prečítané ukážky si následne žiaci s učiteľkami rozobrali, aby si zopakovali, čo si vlastne čítali a čo si kto zapamätal.
            Keďže školská knižnica slúži všetkým, platia v nej pravidlá - a práve s Pravidlami čitateľa sa museli žiaci počas otvoreného dňa zoznámiť. Okrem toho mali za úlohu správne zoradiť knihy do príslušných kategórií a v závere si zahrali zábavnú hru: Kto si? 
            Veríme, že žiaci budú školskú knižnicu pravidelne navštevovať a zakaždým si radi požičajú zaujímavú knihu domov. 
            Za krásne pripravený Medzinárodný deň školských knižníc ďakujeme p. uč. Ondo-Eštokovej. 

          • Október - mesiac kybernetickej bezpečnosti

          • Kybernetické útoky sú v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim typom kriminálnej činnosti v globálnom meradle. Podvodníci v kybernetickom priestore dlhodobo zneužívajú dôverčivosť, nevzdelanosť alebo jednoducho nedbanlivosť používateľov. Jednoduchá rada znie – Uvažuj skôr, než klikneš

            Október je vyhlásený za Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti od roku 2012. Organizátormi sú Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) a Európska komisia s podporou členských štátov EÚ a stoviek partnerov z rôznych oblastí. Kampaňou sa snažia posilniť vnímanie bezpečnostných hrozieb a propagovať kybernetickú bezpečnosť na všetkých úrovniach.

            Najčastejšími praktikami útočníkov sú manipulácia, vydieranie, nátlak alebo iné metódy sociálneho inžinierstva. Platí to na použitie výpočtovej techniky v domácom prostredí aj v práci. Najviac ohrození sú používatelia, ktorí majú najnižšiu úroveň digitálnych zručností: deti a seniori.​​​​​​​

            Žiaci 8.A triedy zrealizovali na hodine informatiky pod vedením p. učiteľa Orkutyho aktivity z Príručky digitálnej bezpečnosti pre učiteľov, ktoré pútavou a praktickou formou prezentujú témy digitálnej bezpečnosti a bezpečného používania internetu.


        • den bielen palice
          • Medzinárodný deň bielej palice - aké je to byť nevidomý?

          • 15. október je Medzinárodným dňom bielej palice. Bol vyhlásený v roku 1964 v New Yorku s cieľom a potrebou upozorniť na problémy zrakovo postihnutých na celom svete. Tomuto svetovému dňu sa v pondelok 17. októbra venovali aj naši žiaci z 8. A/š. 

            Spoločne sa oboznámili s históriou tohto dňa, dozvedeli sa, kto bielu palicu vymyslel, a hlavne prečo. Za bielou palicou, ktorá sa stala základnou a najdôležitejšou pomôckou pri pohybe nevidiacich, stála Francúzka Guilly d'Herbemont. Žiaci sa počas rôznych aktivít zamýšľali nad tým, aký veľký vplyv má zdravie na kvalitu a spôsob nášho života. Cez videá a rozhovory spoznávali, aké náročné je pre ľudí so zrakovým postihnutím zoznamovať sa s terénom, ako ho mapujú a zároveň ako sa postupne stávajú samostatnými pri pohybe a presune  z miesta na miesto. 

            Žiaci si rolu nevidiaceho dokonca aj vyskúšali na vlastnej koži. Okúsili, aké je to stratiť zrak a spoliehať sa aj pri úplne jednoduchých úkonoch na druhých ľudí. Vyskúšali si zamykanie dverí, schádzanie po schodoch či dokonca prípravu raňajok. Pohybovali sa po školských chodbách, no známe prostredie nebolo poľahčujúcou okolnosťou. Všetci súhlasne zhodnotili, že to vôbec nie je ľahké a jednoduché.  

            Na záver nechýbala tímová aktivita. Žiaci vytvárali plagáty, ktoré budú v triede pripomínať nielen tento medzinárodný deň, ale hlavne to, že nevidiaci a slabozrakí aj od nás potrebujú pomoc a hlavne ohľaduplnosť.

             

        • akademia mateja totha
          • Súťažíme o Akadémiu Mateja Tótha!

          • Zapojili sme sa do súťaže o Akadémiu Mateja Tótha, kde o výhre rozhoduje počet hlasov. Radi by sme preto oslovili všetkých rodičov, sponzorov a sympatizantov našej školy o chvíľku času, ktorú venujete zahlasovaniu za ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1 na stránke O2 Športová akadémia.
             

            Víťazná škola získa odborné vedenie jednej 20-člennej skupiny na celý školský rok zadarmo, vďaka ktorému budú môcť športovo nadaní žiaci 1. až 4. ročníkov ďalej rozvíjať svoje pohybové schopnosti na tréningoch v škole, a to dvakrát v týždni. Okrem toho sú v hre aj športové pomôcky, ktoré budú využívané na vyučovacích hodinách telesnej výchovy. Grant víťaznej škole navyše odovzdá sám Matej Tóth.

            Ako postupovať pri hlasovaní:

            1. Na stránke https://www.akademia.o2.sk/hlasovanie cez vyhľadávač nájdite Základná škola, Ľ. Podjavorinskej 1, Košice-Luník IX
            2. Kliknite na "poslať hlas"
            3. Zadajte svoje telefónne číslo
            4. Počkajte na SMS kód
            5. Zadajte ho na stránke

            Z jedného telefónneho čísla viete hlasovať každý deň nanovo! 

            Ďakujeme za každý jeden hlas a pomoc v súťaži. 

        • Nadpis

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.