Vďaka spolupráci s občianskym združením EQUITA sa na našej škole realizujú prednášky zamerané na vzťahovú a sexuálnu výchovu určené pre žiakov 2. stupňa.
Pilotné prednášky odštartovali v apríli 2023, zintenzívnili sa počas júna a septembra 2023 a pokračujú aj naďalej. Workshopy na témy, ktoré sú pre žiakov potrebné, realizujú vyškolení študenti medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ. Celkovo z tejto spolupráce vzišlo už viac ako 33 dvojhodinových stretnutí medikov so žiakmi 7., 8. a 9. ročníka.
Na čo sa zameriavajú školenia?
Tematicky sú workshopy zamerané na vzťahovú a sexuálnu výchovu a sú koncipované od úplného začiatku - od vzťahu každého z nás k samému sebe, sebahodnote a prijatiu sa takého, aký sme. K tomu nadväzuje aj téma vnímania diverzity, rôznorodosti a inakosti. Dôležitými témami sú aj obdobie puberty a zmeny, ktoré dospievajúcemu človeku prináša, či zdravoveda - potreba preventívnych prehliadok, všímanie si vlastného tela a zodpovednosť voči svojmu zdraviu. Téma zameraná na vzťahy - ako sa človek má cítiť vo vzťahu a ako sa prejavuje zdravý rešpektujúci vzťah sú zas témy, ktoré sa občas oplatí zopakovať každému (dospievajúcim, deťom aj dospelým).
„Prednášajúci sa usilovali vytvoriť príjemné priateľské prostredie, v ktorom vytvorili priestor na zaujímavé a často ťažko položené otázky. Stretla som sa aj s reakciami žiakov, že to bolo podľa nich nudné a všetko vedia. Ale stretla som sa aj s konkrétnymi návrhmi, ako tieto stretnutia viesť tak, aby každý si našiel odpovede," hodnotí Mgr. Silvia Majcherová, ktorá je na škole koordinátorkou pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu.
Overovanie získaných vedomostí
Keďže cieľom workshopov bolo žiakom poskytnúť potrebné informácie na dané témy, pridať osobné skúsenosti medikov, ktoré žiakov najviac zaujmú, a zlepšiť vedomosti žiakov, realizovali sa v rámci septembrových workshopov aj porovnávacie vstupné a výstupné dotazníky u 7. ročníkov.
Vstupné testy sa porovnali s 8. ročníkom, ktorý časť workshopov absolvovali v školskom roku 2022/23. Úvodné testy žiakov 7. ročníkov dopadli na 41 a 37 %, kým v 8. ročníku na 87 a 78%. Výstupné dotazníky siedmakov však dokázali zvýšenie vedomostí na preberané témy s výsledkom 64 a 74% priemernej úspešnosti.
„Sme veľmi spokojné s dnešnou hodinou, žiaci boli disciplinovaní, aktívni a správne odpovedali na otázky týkajúce sa zdravovedy. Rýchlo sa učili nové veci, ktoré nemali problém na konci hodiny zopakovať. Téma ich zaujimala, pýtali sa otázky na gynekológa a urológa (kedy, prečo, ako),” hodnotia workshop v 9.B Táňa a Martina. K tomu sa pridáva aj skúsenosť Bianky a Samuela: „ Nádherná dvojhodinovka. Samotné opakovanie ich bavilo, pridali sme pár nových poznatkov s odvolaním sa na to, že im to ide veľmi dobre a keďže sú už deviataci, tak budú vedieť zase viac. Zapájali sa všetci, vládol poriadok a dobrá atmosféra. Tešia sa na ďalšie prednášky. A my tiež.”
Veľkou výhodou tejto spolupráce s OZ EQUITA je aj to, že na našu školu a do tried chodia stále dvojice medikov. Pravidelnými stretnutiami, zdieľaním osobných skúseností a kamarátskym a rešpektujúcim prístupom si už vytvorili vzťah so žiakmi, ktorí sa neboja pýtať a vyjadriť svoj názor. Workshopy sa navyše konajú za účasti chlapcov a dievčat, keďže preberané témy sa týkajú oboch pohlaví.
„Tieto deti už poznáme z predošlého ročníka. Celkovo pracovali veľmi pekne a dobre. Veľa vecí si pamätali z predošlého ročníka. Bolo vidno, že tieto vedomosti v nich zostali alebo aspoň zanechali stopu. Preto mi je ľúto, že opakovanie ich veľmi nebavilo. Bolo by dobré upevniť to čo najlepšie. Čo sa týka organizácie zo strany školy, všetci sú k nám veľmi ústretoví, pomáhajú nám, ako vedia a cítime sa v škole veľmi dobre - od vrátnikov, učiteľky až po zástupkyňu,” hodnotia 8.A a 8.B Bianka a Samuel.
„Bolo vidno, že sa vedia orientovať oveľa viac, aj pri opakovaní tém z predošlých dní. Dobré sa nám zdá vracať sa aj k tým istým konceptom alebo aj len slovám v rámci hodiny. Niektorí žiaci sa na konci pýtali, či ešte prídeme a celkovo sa nám zdalo, že napriek pár žiakom, tam boli takí, ktorých to vyslovene bavilo. Bolo naozaj vidno, že už témy poznali a vedeli odpovedať na veľa otázok aj samostatne. V triede bola veľmi užitočná aj pani učiteľka, ktorá žiakov usmernila, keď sa príliš rozptýlili,” dodávajú Táňa a Baška na zhodnotenie septembrových workshopov.
V októbri sa workshopy venovali téme JA jazyka a komunikovaniu toho, ak sa nám nejaké správanie nepáči. V novembri sa na podnet učiteľov aj žiakov workshopy orientujú na tému rôznych podôb závislostí a toho, čo spôsobujú jedincovi a ľuďom okolo neho, s ktorými má vzťahy.
Ďakujeme za spoluprácu a takúto možnosť posilňovať vzťahovú a sexuálnu výchovu na našej škole.