• Máš ešte čas - učia medici na našej ZŠ

          • Vďaka spolupráci s občianskym združením EQUITA sa na našej škole realizujú prednášky zamerané na vzťahovú a sexuálnu výchovu určené pre žiakov 2. stupňa.

            Pilotné prednášky odštartovali v apríli 2023, zintenzívnili sa počas júna a septembra 2023 a pokračujú aj naďalej. Workshopy na témy, ktoré sú pre žiakov potrebné, realizujú vyškolení študenti medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ. Celkovo z tejto spolupráce vzišlo už viac ako 33 dvojhodinových stretnutí medikov so žiakmi 7., 8. a 9. ročníka. 

            Na čo sa zameriavajú školenia?

            Tematicky sú workshopy zamerané na vzťahovú a sexuálnu výchovu a sú koncipované od úplného začiatku - od vzťahu každého z nás k samému sebe, sebahodnote a prijatiu sa takého, aký sme. K tomu nadväzuje aj téma vnímania diverzity, rôznorodosti a inakosti. Dôležitými témami sú aj obdobie puberty a zmeny, ktoré dospievajúcemu človeku prináša, či zdravoveda - potreba preventívnych prehliadok, všímanie si vlastného tela a zodpovednosť voči svojmu zdraviu. Téma zameraná na vzťahy - ako sa človek má cítiť vo vzťahu a ako sa prejavuje zdravý rešpektujúci vzťah sú zas témy, ktoré sa občas oplatí zopakovať každému (dospievajúcim, deťom aj dospelým). 

            Prednášajúci sa usilovali vytvoriť príjemné priateľské prostredie, v ktorom vytvorili priestor na zaujímavé a často ťažko položené otázky. Stretla som sa aj s reakciami žiakov, že to bolo podľa nich nudné a všetko vedia. Ale stretla som sa aj s konkrétnymi návrhmi, ako tieto stretnutia viesť tak, aby každý si našiel odpovede," hodnotí Mgr. Silvia Majcherová, ktorá je na škole koordinátorkou pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu.

             

            Overovanie získaných vedomostí

            Keďže cieľom workshopov bolo žiakom poskytnúť potrebné informácie na dané témy, pridať osobné skúsenosti medikov, ktoré žiakov najviac zaujmú, a zlepšiť vedomosti žiakov, realizovali sa v rámci septembrových workshopov aj porovnávacie vstupné a výstupné dotazníky u 7. ročníkov.

            Vstupné testy sa porovnali s 8. ročníkom, ktorý časť workshopov absolvovali v školskom roku 2022/23. Úvodné testy žiakov 7. ročníkov dopadli na 41 a 37 %, kým v 8. ročníku na 87 a 78%. Výstupné dotazníky siedmakov však dokázali zvýšenie vedomostí na preberané témy s výsledkom 64 a 74% priemernej úspešnosti. 

            Sme veľmi spokojné s dnešnou hodinou, žiaci boli disciplinovaní, aktívni a správne odpovedali na otázky týkajúce sa zdravovedy. Rýchlo sa učili nové veci, ktoré nemali problém na konci hodiny zopakovať. Téma ich zaujimala, pýtali sa otázky na gynekológa a urológa (kedy, prečo, ako),” hodnotia workshop v 9.B Táňa a Martina. K tomu sa pridáva aj skúsenosť Bianky a Samuela:  Nádherná dvojhodinovka. Samotné opakovanie ich bavilo, pridali sme pár nových poznatkov s odvolaním sa na to, že im to ide veľmi dobre a keďže sú už deviataci, tak budú vedieť zase viac. Zapájali sa všetci, vládol poriadok a dobrá atmosféra. Tešia sa na ďalšie prednášky. A my tiež.”

            ​​​​​​

            Veľkou výhodou tejto spolupráce s OZ EQUITA je aj to, že na našu školu a do tried chodia stále dvojice medikov. Pravidelnými stretnutiami, zdieľaním osobných skúseností a kamarátskym a rešpektujúcim prístupom si už vytvorili vzťah so žiakmi, ktorí sa neboja pýtať a vyjadriť svoj názor. Workshopy sa navyše konajú za účasti chlapcov a dievčat, keďže preberané témy sa týkajú oboch pohlaví. 

            Tieto deti už poznáme z predošlého ročníka. Celkovo pracovali veľmi pekne a dobre. Veľa vecí si pamätali z predošlého ročníka. Bolo vidno, že tieto vedomosti v nich zostali alebo aspoň zanechali stopu. Preto mi je ľúto, že opakovanie ich veľmi nebavilo. Bolo by dobré upevniť to čo najlepšie. Čo sa týka organizácie zo strany školy, všetci sú k nám veľmi ústretoví, pomáhajú nám, ako vedia a cítime sa v škole veľmi dobre - od vrátnikov, učiteľky až po zástupkyňu,” hodnotia 8.A a 8.B Bianka a Samuel. 

            Bolo vidno, že sa vedia orientovať oveľa viac, aj pri opakovaní tém z predošlých dní. Dobré sa nám zdá vracať sa aj k tým istým konceptom alebo aj len slovám v rámci hodiny. Niektorí žiaci sa na konci pýtali, či ešte prídeme a celkovo sa nám zdalo, že napriek pár žiakom, tam boli takí, ktorých to vyslovene bavilo. Bolo naozaj vidno, že už témy poznali a vedeli odpovedať na veľa otázok aj samostatne. V triede bola veľmi užitočná aj pani učiteľka, ktorá žiakov usmernila, keď sa príliš rozptýlili,” dodávajú Táňa a Baška na zhodnotenie septembrových workshopov.

            V októbri sa workshopy venovali téme JA jazyka a komunikovaniu toho, ak sa nám nejaké správanie nepáči. V novembri sa na podnet učiteľov aj žiakov workshopy orientujú na tému rôznych podôb závislostí a toho, čo spôsobujú jedincovi a ľuďom okolo neho, s ktorými má vzťahy.

             

            Ďakujeme za spoluprácu a takúto možnosť posilňovať vzťahovú a sexuálnu výchovu na našej škole. 

          • Spájame sa vďaka záložkám

          • V školskom roku 2023/2024 sme sa už druhýkrát prihlásili do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Zapojil sa aj 1. aj 2. stupeň našej základnej školy. 

             

            Celkovo sa do projektu prihlásilo až 1 111 škôl, z toho bolo 471 českých škôl a 640 slovenských. Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci zo zapojených škôl vyrobili záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnili tému tohtoročného projektu: Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov.

            Tento zaujímavý projekt sa realizuje už 14 rokov. Naša základná škola sa doň zapojila po druhýkrát. V školskom roku 2022/2024 sme vďaka výmene záložiek dostali príležitosť spoznať ZŠ Tilgnerova v Bratislave. Našou druhou partnerskou školou sa tentoraz stala škola až za našimi hranicami v Českej republike. Je ňou  Základní školu, Mozartova 48 v Olomouci. Naše záložky boli inšpirované knihami, ktoré žiaci poznajú z vyučovania či z voľnočasového čítania. Na záložkách znázornili napríklad Kocúra v čižmách, kamarátky Mimi a Lízu, Krtka či trpaslíkov. Aj od našich nových českých kamarátov sme dostali záložky inšpirované tohoročnou témou.

          • Správna voľba povolania 2023

          • Pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Ing. Rastislava Trnku realizoval odbor školstva KSK v priestoroch telocvične na SOŠ Ostrovského 1 prezentačnú výstavu košických stredných škôl. Akcia s názvom Správna voľba povolania – študuj v kraji sa konala 24. a 25. októbra 2023.

            Prezentácie sa zúčastnili aj naši žiaci ôsmych a deviatych ročníkov v doprovode triednej učiteľky Mgr. Zuzany Compeľovej a kariérnej poradkyne Mgr. Renáty Habčákovej. Na podujatí mali žiaci možnosť vidieť pripravené stánky, kde našim žiakom - budúcim stredoškolákom poskytli potrebné a cenné informácie ohľadom štúdia na rôznych stredných školách. Vďaka tomu majú žiaci lepšiu predstavu o tom, ako to vyzerá na strednej škole a získavajú prehľad o tom, že ďalšie štúdium môže byť rôznorodé, podľa ich preferencií a talentu. 
               

            Už teraz sa tešíme na DOD stredných škôl, v ktorých majú naši žiaci záujem v budúcnosti študovať, poprípade sa ešte rozhodnúť pre správny odbor na danej škole.

          • Týždeň zdravej výživy 2023

          • Svetový deň výživy tento rok pripadol na 16. októbra. Pri tejto príležitosti sa počas celého týždňa v mnohých školách, aj na tej našej, konajú rôzne aktivity zamerané na zdravú výživu, stravovanie sa a zdravý životný štýl, keďže pravidelným pohybom a správou životosprávou sa vieme vyvarovať mnohým chorobám a byť fit. 

             

            Na 1. stupni absolvovali všetci žiaci prednášku a diskusiu o zdravej výžive s p. uč. Gáborovou, ktorá si s nimi vyskúšala aj krátku rozcvičku, vhodnou na každý jeden deň. K zdraviu jednoznačne patrí aj správna hygiena. Preto si žiaci mohli na zubnej didaktickej pomôcke vyskúšať, ako si správne umývať zúbky. 

            Na 2. stupni si triedy 5. A/š a 6. A/š tiež pripomenuli Deň zdravej výživy. Okrem témy zdravých a nezdravých potravín si v triedach vyskúšali svoje vedomosti v kvíze, kde si overili, čo vedia o rôznych druhoch zeleniny a ovocia, ich prospechu pre nás a rizikách pre naše zdravie. Pri hre na labyrint sa všetci pokúšali nájsť správnu cestu k prestretému stolu. S osemsmerovkou sa zas zabavili pri hľadaní skrytých slov, ktoré nám škodia. Písmená na konci slov žiakov varovali: "NENIČ SVOJE TELO!". V televíznom kvíze súťažili o najlepšie odpovede a keďže sa téme venovali pri predošlých aktivitách, triedam sa veľmi dobre darilo a všetky odpovede o potravinách zvládli na výbornú.

            P. učiteľka Čičáková si pre žiakov pripravila ďalšiu zaujímavú aktivitu: NÁKUPY. Dievčatá, keďže sa niekedy budú starať o zdravie svojej rodiny, kupovali zdravé potraviny a chlapci sa zamerali na tie nezdravé. Bolo to preto, aby v dospelosti upozornili svoje manželky a deti na to, aby si neničili svoje zdravie. Obom skupinám sa nákup podaril na jednotku.

            Vrcholom putovania za zdravím potravinami bola cesta do školskej kuchynky, kde žiaci pripravili ovocný šalát a od učiteliek získali chválu. Okrem prípravy šaláta po sebe žiaci zvládli všetko upratať, poumývať a do ničoho ich nebolo treba nútiť. Vidno, že žiaci doma pomáhajú a sú výbornými pomocníkmi pre svoje mamky.

             

            Ako vidíte, program na tému zdravej výživy vieme pripraviť bohatý nielen na vedomosti a zábavu.  ale aj chutný a zdravý.

             

          • Ako u žiakov rozvíjame zodpovednosť voči svojmu okoliu

          • Uplynulý školský rok sa ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice stala úspešným žiadateľom v grantovom projekte Zelené oázy. K realizovaniu projektu nás viedla environmentálna zodpovednosť a zodpovednosť voči svojmu okoliu, ktorú sme chceli projektom rozvíjať u našich žiakov. 

             

            Ako vyzeral projekt?

             

            Náš projekt bol určený pre žiakov školy a ich rodičov. Cieľom bolo rozvíjať finančnú gramotnosť a to, ako sa dá ušetriť pestovaním vlastného ovocia a zeleniny. V rámci tejto aktivity žiaci na hodinách matematiky počítali, koľko by vedeli ušetriť pestovaním. Okrem toho bolo dôležitou aktivitou projektu výsadba stromčekov, kríkov, zeleniny aj byliniek a kvetov vo vyvýšených záhonoch školskej záhradky a v školskom areáli. Kríky a ovocné stromy sme vysadili v neudržiavanom školskom areáli, o ktorý sa následne starali žiaci počas aj po vyučovaní. Prvú úrodu žiaci zbierali po návrate do školy po prázdninách a priniesla potešenie všetkým zapojeným. Na hodinách výtvarnej výchovy nechýbal nácvik zavárania aspoň na papieri. 

             

            Vďaka projektu sa v školskom areáli vysadili rôzne ovocné stromy: jablone, slivky, marhule, hrušky, ringloty, egreše, čierne ríbezle, čerešne či hrozná. 

             

            O Zelenej oáze

            Grantový program Zelené oázy pomáha aktívnym ľuďom zlepšovať bezprostredné okolie v ktorom žijú,  pracujú a radi trávia svoj voľný čas. Pri každom zo zrealizovaných projektov sa stretne skupina  dobrovoľníkov z rôznych spoločenských oblastí (študenti, dôchodcovia, pracovníci súkromného  aj verejného sektora, občania obce či nadšenci). Sú to ľudia, ktorí citlivo tvarujú svoje okolie. Tak, aby  sa v ňom dobre žilo, aby plnilo enviromentálne funkcie a malo pozitívny vplyv na lokálnu rastlinnú a  živočíšnu rozmanitosť.

             

            Poďakovanie

             

            Za partnerstvo pri projekte ďakujeme MČ Luník IX a SOSNA, o.z.

            Za starostlivosť o zverené úseky ďakujeme žiakom, učiteľom, nepedagogickým zamestnancom školy, rodičom aj partnerom. 

            Tento projekt je realizovaný vďaka programu Zelené oázy, ktorý  organizuje Nadácia Ekopolis s finančnou podporou spoločnosti SLOVNAFT. 

             

             

            Návšteva ekocentra SOSNA v Družstevnej nad Hornádom

          • Oslavujeme 40 rokov založenia našej ZŠ

          • Vážení zamestnanci našej školy - pedagogickí aj nepedagogickí, milí rodičia, podporovatelia našej školy a každý, kto sa zaujíma o vzdelávanie na Luníku IX, dovoľte nám informovať vás o tom, že naša základná škola oslavuje 40. výročie od svojho založenia. 

             

            Pri tejto príležitosti organizujeme slávnostný

            ​​​​​​

             

            Ples ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice,
             

            na ktorom chceme osláviť toto krásne okrúhle jubileum. Ples sa uskutoční v piatok 27. októbra 2023 v kultúrno-spoločenskom centre Študentských domovov Technickej univerzity v Košiciach na Jedlíkovej 7 so začiatkom o 18:30 hod. ​​​​​​​​​​​​​​​​​

            ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

             

            Radi toto výročie oslávime nielen s aktuálne pôsobiacimi zamestnancami našej ZŠ, ale aj s tými, ktorí cestu školy formovali v minulosti. Vítame všetkých, ktorí sa chcú družiť v príjemnej atmosfére za zvukov živej hudby a chutným jedlom v brušku. 

             

            Bližšie informácie o plese nájdete v priloženom plagáte.

            Rezervácia lístkov

            Rezerváciu lístkov môžete uskutočniť napísaním mailu vo formáte: Ples ZS - meno - pocet lístkov. Svoju rezerváciu zašlite na email: hilgartova@zspodjavorke.edu.sk
            Na každý rezervačný mail vám zašleme potvrdzujúci mail. Zamestnanci školy túto rezerváciu vykonali v rámci internej komunikácie na škole.

            Cena lístka pre 1 osobu: 50 eur

             

            Prijmite naše pozvanie na Ples ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice - Amen sam lošale, kana pen arakhas. 

             

            Niečo z histórie našej školy

            Základná škola Ľ. Podjavorinskej 1, Košice bola  daná do užívania 1. 9. 1983. V školskom roku 1983/1984 bolo zriadených 15 tried, ktoré navštevovalo  218 žiakov. V školskom roku 2001/2002 začala výstavba prístavby školy, ktorá sa ukončila v školskom roku 2002/2003, kedy bola daná do prevádzky prístavba  s 18 triedami, 2 telocvičňami a bazénom. Aktuálne v školskom roku 2023/2024 je na škole zriadených 50 tried, ktoré spolu tvoria 1., 2. stupeň a špeciálne triedy. U žiakov rozvíjame základné zručnosti potrebné pre život - čitateľskú gramotnosť, logické myslenie, dodržiavanie bezpečnosti. Žiakov vedieme k využívaniu tvorivosti pri plánovaní práce od vytýčenia cieľa až po jeho ukončenie s  cieľom tak, aby pracoval efektívne a zodpovedne.  U žiakov rozvíjame ich talenty a podporujeme individuálny rozvoj. Zapájame sa do výtvarných a športových súťaží, sústavnou prácou so školským zborom Ďeviatkakhere Čhave zlepšujeme obraz majority na rómsku minoritu a našim žiakom rozširujeme obzory mimo sídliska Luník IX.

          • Chrípkové prázdniny 10/2023

          •  dôvodu vysokého počtu respiračných ochorení Základná škola Ľ. Podjavorinskej 1, Košice vyhlasuje

            chrípkové prázdniny

            v dňoch 12. - 13. októbra 2023 na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

            Opätovne sa v škole stretneme v pondelok 16. októbra 2023 zdraví a pripravení učiť sa (tak ako žiaci na fotkách).

            .  

          • Mesto Košice vyhlásilo výberové konanie na funkciu riaditeľa

          • Primátor mesta Košice vyhlasuje podľa § 3 a § 4 zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a § 5 zákona NR SR č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov 
             

            výberové konanie na funkciu riaditeľa Základnej školy Ľ. Podjavorinskej 1, 040 11 Košice
             

            Podmienky a požadované kvalifikačné predpoklady uchádzača:

            • odborná a  pedagogická spôsobilosť podľa zákona NR SR č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
            • absolvovanie funkčného vzdelávania výhodou,
            • najmenej 5 rokov pedagogickej praxe v zmysle § 3 ods. 5 zákona č. 596/2003 Z. z.,
            • osobnostné a morálne predpoklady, občianska bezúhonnosť podľa § 15 ods. 1 písm. a,b,c zákona č. 138/2019 Z. z.,
            • zdravotná spôsobilosť podľa § 16 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z.,
            • ovládanie štátneho jazyka podľa § 17 ods. 1 a 2 zákona č. 138/2019 Z. z., spôsobilosť používať slovenský jazyk v úradnom styku,
            • organizačné a riadiace schopnosti.

            Termín podania prihlášky: 26.10.2023
            Rozhodujúci je dátum pečiatky pošty, alebo deň osobného doručenia žiadosti na úrad. Prihlášku spolu s uvedenými prílohami je potrebné poslať - doručiť v zalepenej obálke s  upozornením „neotvárať - výberové konanie na funkciu riaditeľa Základnej školy Ľ. Podjavorinskej 1, Košice“.

            Termín a miesto výberového konania oznámi rada školy prihláseným uchádzačom, ktorí spĺňajú
            požadované predpoklady, najmenej 7 dní pred jeho konaním.
             

            Podrobné informácie o výberovom konaní, zoznam požadovaných dokladov, platové podmienky a inštrukcie k zaslaniu žiadosti zistíte v dokumente:

             Vyhlasenie_VK_-_Podjavorinskej_4._23__10.23.doc

          • Európsky deň jazykov 2023

          • Európsky deň jazykov (EDJ) sa oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Jeho cieľom je podnietiť 700 miliónov Európanov zo 46 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. Jazyková rozmanitosť môže byť nástrojom na väčšieho interkultúrne porozumenie medzi národmi a je tiež kultúrnym dedičstvom nášho európskeho kontintentu. 

            Hovorí sa, že koľko jazykov vieme, toľkokrát sme človekom. Je preto dôležité podnecovať u detí a mládeže chuť učiť sa nové jazyky a spoznávať svet a iné kultúry aj takýmto spôsobom. Schopnosť dorozumieť sa otvára možnosť cestovania a príležitostí pre všetkých. 

            Európsky deň jazykov sme preto oslávili aj na našej základnej škole. Na 1. stupni sa 3. ročníky zoznamovali s európskymi krajinami, vyfarbovali vlajky jednotlivých európskych štátov a učili sa, ako sa povie "ahoj" v rôznych európskych jazykoch - základný pozdrav po príchode krajiny by už teda mali! Spoločne následne vyfarbili mapu Európy a rozšírili si tak obzory. 

            Na 2. stupni sme sa tento rok riadili heslom „Povedzte ÁNO jazykom!“ Na hodinách sme tvorili postery, hrali čelovku v rôznych jazykoch, hľadali odpovede v pracovnom liste a spoločne sa skúšali naučiť sa niečo aj po francúzsky. Okrem toho sme sa zúčastnili aj online worshopu Živá kniha Gitana, ktorú organizoval Národný inštitút vzdelávania a mládeže, kde žiakom predstavili známu rómsku speváčku Adrianu Drafiovú

          • Medzinárodný deň eura na našej škole

          • Medzinárodný deň eura24. september, je špeciálny deň, kedy si pripomíname, ako sa Európa rozhodla, že jednoducho nechce mať rôzne meny. Spriatelené štáty sa rozhodli, že budú mať jednu spoločnú menu, ktorú budú volať "euro". Tento deň sme si pripomenuli aj počas vyučovania na našej škole v piatok 22. septembra 2023.

            Peniaze majú v našom živote dôležité miesto. Sú potrebné pre dôstojný život každého z nás. Spoločne so žiakmi 1. stupňa sme si tento deň pripomenuli rôznymi aktivitami. Hovorili sme o ich význame, výrobe a využití. Na hodine matematiky sme vypracovali pracovné listy zamerané na počítanie eur. Žiaci navrhovali svoje vlastné eurá, ktoré by zaviedli ako platidlo. Niektorí navrhovali, že s nimi aj zájdu do obchodu a tak pobaviia predavačky...

            Na 2. stupni sa taktiež venovali Medzinárodnému dňu eura. Pre žiakov boli pripravené zaujímavé aktivity. Nechýbali rozhovory o tom, na čo peniaze potrebujeme a odkiaľ ich získame/zarobíme. Žiaci sa pri tom rozhovorili o tom, čím by raz chceli byť a kde by chceli následne zarobené peniaze použiť.

            Triedy 5. A/š a 6. A/š súťažili v skupinách, kde si mohli overiť svoje terajšie ale aj nové vedomosti o tejto medzinárodnej mene.  Mali pripravené rôzne matematické hry, zamerané na rozvoj finančnej gramotnosti, nakupovali vo virtuálnom obchode, mohli sa zahrať s euro pexesom, vyskúšali si aktivity  s eurami v televíznom kvíze. 5.C zas vyrábala na výtvarnej výchove euromince z papierových tanierov s vlastnými návrhmi. Na hodine techniky 5.E počítala eurá a simulovala návštevu obchodu s reálnymi eurami. Na konci hodiny si drobné peniaze zobrali domov, aby si kúpili v obchode keksíky. 7. A/š zlepšovala svoju finančnú gramotnosť prípravou nákupného zoznamu a počítaním peňazí.  

            Aj v 9.B sa venovali eurám, no tu si už mohli žiaci konkrétne vyskúšať ,,ako peniaze chutia" a tiež vidieť to, že ,,bez práce nie sú koláče". V pripravenom kvíze POĎ SI ZAROBIŤ mohli peniaze získavať tým, že správne riešili jednotlivé úlohy, ktoré sa doposiaľ na matematike naučili. Vďaka tomu mohli zažiť, že ak by doteraz na matematike nepracovali a nič sa nenaučili, tak by dnes nezískali plácu za svoju prácu.

             

            Ďakujeme všetkým zapojeným pedagógom a pedagogičkám. Text pozostáva z opisu aktivít p. učiteliek Juskaninovej, Čičákovej a Mariničovej.

             

          • Naša žiačka sa stretla s veľvyslankyňou Indie

          • Uplynulý piatok, 8. septembra 2023, sa naša žiačka Ľudmika Kroková z 8.B spolu s p. uč. Adamondyovou  zúčastnili slávnostného vyhodnotenia celoslovenskej výtvarnej sútaže Indické bájky. Ľudmila Kroková získala za svoju prácu cenu poroty, ktorú jej odovzdala veľvyslankyňa Indie na Slovensku.
            Vernisáž sa konala v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Na vernisáži zazneli rôzne indické hudobné nástroje, pozreli sme si film o Indii, ochutnali indické jedlo a spoznali tak kultúru krajiny. 

            Ľudka Kroková aj s kamarátkou zo 7.A Jarkou Harkabusovou, ktorá sa tiež zapojila do sútaže, si za odmenu prezreli nádherné múzeum slovenskej prírody a potom navštívili aj ZOO Kontakt, kde zas zažili živé zvieratká z bezprostrednej blízkosti.  Žiačky mali z celého výletu veľký  zážitok. Blahoželáme našej Ľudke! 

          • Začiatok školského roka 2023/2024

          • V pondelok 4. septembra 2023 sme na ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1 v Košiciach slávnostne otvorili nový školský rok. Do tried sa vrátili naši žiaci, ku ktorým pribudli noví prváčikovia v siedmich triedach. Prvákom sa prihovoril aj starosta MČ Luník IX Marcel Šaňa a riaditeľ školy Milan Dulina. 

            Počas prvého týždňa si žiaci spolu s učiteľkami v triedach zdieľali svoje zážitky z leta, boli poučení o BOZP aj školskom poriadku. Postupne nabehovali na školské rutiny a zvyky a privykali si na skoršie vstávanie. Čo-to sa stihlo aj pofotiť.

             

            Veríme, že začínajúci sa školský rok bude úspešným pre žiakov - a to všetkých škôl, nielen tej našej. Našim učiteľom, učiteľkám, asistentom a asistentkám učiteľov aj nepedagogickým zamestnancom želáme veľa síl a energie, vážime si prácu každého jedného.

          • Indiánska letná škola 2023

          • Prázdniny sú časom oddychu a budovy škôl sú skoro prázdne... no nie stále. Aj tento rok sme na ZŠ Ľ. Podjavorinskej zorganizovali letnú školu pre žiakov 1. aj 2. stupňa s cieľom poskytnúť našim žiakom zmysluplné trávenie voľného času počas letných prázdnin a zároveň si trochu preopakovať učivo zo školského roka hravou formou.

            Indiánske leto - to bola téma našej letnej školy, ktorá oslovila všetkých žiakov - od tých najmenších až po najstarších. S vyše 120 žiakmi trávilo 5 dní 8 členov pedagogického zboru - učitelia aj asistenti učiteľov. 

            Pondelok sme začali zoznamovaním sa s témou Indiánov - kto to tí Indiáni vlastne sú, ako vyzerajú, kde žili, ako vyzerala ich kultúra... Vďaka tomu sme sa naučili pre niekoho nové slová ako típí, totem, bizón... Každá skupina žiakov sa premenila na indiánsky kmeň s vlastnými menami a dokonca aj pokrikom. Opakovanie učiva prebiehalo v podobe čítania o rôznych Indiánoch. Na matematike zas po vypočítaní príkladov nechýbali vyfarbovačky podľa výsledkov s indiánskou tematikou. 

            Utorok a stredu sme si vyskúšali, ako Indiánov boleli nohy, keď chodili pešo. Zažili sme totiž prechádzku/túru/výlet do krásneho okolia Košíc - na Horný Bankov. Užili sme si výhľady na Košice, ale to najlepšie nás čakalo priamo na Bankove - kobyla menom Sandra, ktorá každé dieťa povozila. Niektorí museli prekonať svoj počiatočný strach a nechať sa presvedčiť, že prvá jazda na koníkovi naozaj stojí zato a oplatí sa premôcť. Samozrejme, túto skúsenosť neľutoval nik. 

            Ďalšie dni sme už strávili v škole stavaním vlastných típí, kde museli žiaci (aj učitelia) ukázať svoje technické zručnosti. Biele plachty típí sa maľovali a popísali pre radosť všetkých detí. V rámci tvorivých aktivít nechýbalo vytváranie totemov či lapačov snov. Každý deň sme si všetky naše zážitky zapisovali do denníkov. 

            Ďakujeme všetkým pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom, ktorí sa podieľali na chode letnej školy. 

          • Zažiarili sme na festivale Pohoda

          • Letné prázdniny odštartoval náš zbor Deviatkakhere Čhave nad očakávania - zažil najväčší slovenský festival! V sobotu 8. júla 2023 sme sa o 17:45 predviedli na Family Park stagei a publiku sme ukázali, čo je v nás.

            Na 26. ročníku Pohody sme vystúpili vďaka pozvaniu od samotného organizátora Michala Kaščáka, ktorý nás bol na škole navštíviť spolu s raperom Čavalenkym. Predchádzali tomu poctivé prípravy, zabezpečenie celej cesty a mierne obavy. Tie sa však rozplynuli hneď po príchode na festival, kde sme sa stretli len s milým a ústretovým správaním. 

            Prvý festivalový zážitok

            Naši žiaci spoznali festivalový areál po vlastných, ale aj z vysokého vyhliadkového kolesa, ktorého jazdu si všetci užili. Navnímali atmosféru festivalu a jeho možností aj skrz tanečný workshop, na ktorom sa predviedla Petra Polnišová. Schladili sa na festivalovej runwayi, pretože počasie bolo naozaj horúce. Chvíle pred vystúpením si spríjemnili so štábom Pohody kopaním do lopty či na rôznych nafukovacích atrakciách pre deti. Ako hovorí zbormajster Ondrej Ferko pre deti to bol neskutočný a nezabudnuteľný zážitok, ktorý nie je samozrejmý pre rómskych žiakov." Žiaci si užívali možnosť byť na veľkom trenčianskom letisku, stretávať sa s príjemnými ľuďmi a rýchlo pochopili, prečo sa festival volá pohoda. Podľa Janka Galyasa z 3.C bola celá Pohoda skvelá: „Najviac sa mi páčilo, keď sme spievali na pódiu a ľudia sa bavili na naše piesne." 

            Vystúpenie na jednotku

            Zvuková skúška dopadla na jednotku, prezliekanie do kostýmov a prípravy sa už niesli trochu v napätí.... No nebolo sa čoho báť. 

            Deviatkakhere Čhave čakalo skvelé publikum veľkých aj malých, ktorí ich prijali vrúcne. 

            Moje pocity z celého vystúpenia sú skvelé. Dostať sa na Pohodu nie je sranda a je to pre nás veľká česť, že sme mohli vystupovať na takomto veľkom festivale a byť súčasťou ďalších profesionálnych performerov. Atmosféra bola neskutočná, odkedy sme vystúpili z autobusu až do nášho odchodu," hodnotí zbormajster. Ako hudobník dušou aj telom dodáva veľkú pochvalu celému štábu festivalu. Bál som sa ozvučenia, pretože to vie pokaziť vystúpenie... Celý štáb na našom stagei bol však extrémne profesionálny, vďaka čomu sme mali skvelý zvuk, počuli sme sa skvelo bez tehcnických problémov." 

            29 členov Deviatkakhere Čhave publiku zaspievalo vlastnú tvorbu - piesne Sen či Milujeme svet. Predviedli sa aj v znalosti cudzích jazykov - zaspievali piesne Halleluje, Bamboleu či Voláre. Nechýbali ani tradičné rómske ľudové piesne ako Duj-duj či Ďželem, dželem. 

            Nie každý poznal rómske piesnie, ale rytmus a hudba ľudí dostala. Deti boli spočiatku ustráchané, pre viacerých to bola premiéra na takomto veľkom podujatí. Najväčšou satisfakciou pre mňa bolo vidieť, ako spätná väzba publika - potlest, standing ovation a dobrá energia rozžiaruje tváre detí a ako ich teší. Prijatie od návštevníkov festivalu bolo naozaj skvelé, deťom sa dostalo veľa chvály," hodnotí Ondrej Ferko. 

             

            Svoje prvé sólové vystúpenia mali dvaja členovia zboru - Ronaldo Balog a Jarka Harkabusová, ktorí svojou autentickosťou nadchli publikum.

            Diskusia Minority report SK 

            Po vystúpení zboru nasledovala v Optimistane Orange diskusia Minority SK, v ktorej sa pri moderátorke Vierke Lasákovej predstavil náš zbormajster Ondrej Ferko a p. riaditeľ Milan Dulina. Priblížili, aké je to učiť detí zo sídliska Luník 9 a organizovať celý chod školy. Spomenuli výzvy, ktorým čelíme, načrtli spoluprácu s rodičmi aj to, s akými skúsenosťami sa zbor od svojho vzniku stretol. 

            Táto aktivita sa uskutočnila vďaka finančnej podpore Nádacie SPP. Ďakujeme aj ďalším partnerom - Tesco, Lidl. 

            Naše vystúpenie spomenul aj Refresher.sk v reporte z Pohody

          • Aktivizujúce hodiny fyziky

          •    Počas mesiaca jún sme realizovali v škole dve výnimočné hodiny fyziky. Prečo?


               Pretože sme získali finančnú podporu v rámci projektu Energetická gramotnosť na školáchNadačného fondu Slovenská elektrizačná a prenosová sústava v Nadácii Pontis.


               Do projektu sa zapojili žiaci 8. ročníka s témou Obnoviteľný zdroj energie – Solárny ohrievač vody a žiaci 9. ročníka s témou Elektrina okolo nás – Ohmov zákon. Cieľom bolo vtiahnuť žiakov do hodín fyziky, aby sa vlastnou konkrétnou skúsenosťou mohli posúvať vpred. Stali sa z nich merači, zapisovatelia, hodnotitelia a zlepšovali aj svoje IKT kompetencie. Ďakujeme im, že to zvládli najlepšie ako vedeli a prekonali aj strach z nahrávania hodiny.

        • Školská exkurzia do Auschwitzu
          • Školská exkurzia do Auschwitzu

          •   Bývalý nacistický koncentračný tábor neďaleko poľskej dedinky Osvienčim. Miesto, ktoré v ľuďoch vzbudzuje zimomriavky. História, na ktorú nesmieme zabudnúť, ale potrebujeme sa o nej dozvedieť ešte viac.

               My sme mali možnosť sa so žiakmi 8. a 9. ročníka zúčastniť exkurzie do Auschwitzu 24.5.2023. Všetko sa to zrealizovalo vďaka pomoci sponzorov, ktorí nám pomohli uhradiť náklady s tým spojené a vďaka cestovnej agentúre SPIŠBUS, ktorá pre nás všetko zabezpečila.

              Už samotná cesta autobusom nás vtiahla do témy exkurzie, keďže sme spoločne sledovali film Chlapec v pruhovanom pyžame. Prehliadka tábora so sprievodkyňou v nás zanechala nezmazateľnú stopu a čo je najdôležitejšie, našich žiakov motivovala k tomu, aby o histórii získavali nové poznatky a na hodinách viac diskutovali o tom, čo sa v nedávnej minulosti udialo.

          • Škola v prírode Kysak 2023

          • V pondelok 22. mája 2023 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili školy v prírode v neďalekom Kysaku. Spolu 35 žiakov si v realite overilo svoje vedomosti i zručnosti získané v škole, no hlavne spoznali silu priateľstva, naučili sa spolupracovať, fair play súťažiť i spoločne zabávať. Počas krásnych teplých, skoro letných dní žiaci veľa športovali, súťažili, viezli sa vlakom, zoznámili sa s „materskou škôlkou pre jahniatka“ i nachodili pár desiatok kilometrov.

            Slovami sa nedá opísať, čo sme všetci zažili, ale za všetkých snáď len toľko: „Bolo super a ideme zas!“ Vedeniu školy i pánovi starostovi Luníka IX PhDr. Šaňovi ďakujeme za materiálnu pomoc pri príprave školy v prírode.

          • Podpora zdravia a harmonických rodinných vzťahov

          • V mesiacoch apríl a máj školského roka 2022/2023 sa žiaci druhého stupňa našej školy mohli zapojiť do cyklov besied, stretnutí a prednášok s odborníkmi na podporu zdravého životného štýlu, reprodukčného zdravia a podpory harmonických rodinných vzťahov. Takto sme mohli na pôde našej školy privítať duchovného otca Pavla Hudáka, ktorý našim piatakom prišiel položiť základy pravých hodnôt harmonického partnerstva a rodinných vzťahov. Pre dospievajúcich chlapcov a dievčatá sú najdôležitejšími ľuďmi v ich životoch práve rodičia, ktorí im majú vytvoriť bezpečné prostredie plné citovej istoty. Rodinu prirovnal k domu z ušľachtilých citov a z lásky, do ktorého keď naprší citový chlad, stáva sa tak z neho prázdny priestor. Hoci nie každé dieťa má možnosť vyrastať v rodine plnej lásky a citov, každé dieťa sa môže stať v dospelosti tvorcom šťastnej rodiny. Okrem pozitívnych ohlasov otec Pavol Hudák zanechal po sebe v našej škole aj zopár kusov kvalitnej literatúry pre našich žiakov, za čo mu srdečne ďakujeme.

          • Zahviezdili sme v Miškolci

          • Vďaka Nadácii Gábora Bethlena sme nadviazali cezhraničné vzťahy s maďarskou ZUŠ, ktorá sa venuje rómskym deťom a rozvíja ich hudobný talent učením na rôzne hudobné nástroje. Následne sa títo hudobníci spájajú dô viacerých orchestrov a precvičujú spolu hudobné diela. Ich usilovnosť, snahu a v neposlednom rade talent sme si mohli užiť naživo v stredu 10. mája 2023, pretože Szimfónia program - Symphonia Alapfokú Művészeti Iskola nás navštívila priamo na našej škole. Žiaci 4. ročníkov a 2. stupňa tak mali hudobný zážitok v strede týždňa. 

            Na oplátku zas náš školský zbor Ďevjatkakhere Čhave vo štvrtok 11. mája 2023 vycestoval za hranice Slovenska. V rámci tejto spolupráce vystupoval v maďarskom meste Miškolc na oslavách dní mesta. Svojím repertoárom spríjemnil deň ľuďom na hlavnom námestí pred mestským úradom. Tento špeciálny deň si zbor s pedagógmi a asistentmi učiteľa spríjemnili ešte aj vyhliadkou na Miškolc a návštevou zoo.  

            Ďakujeme všetkým, vďaka ktorým sme mohli zrealizovať tento vzácny zážitok pre žiakov

          • Budeme mať ovocný školský sad

          • ZŠ Ľ. Podjavorinskej sa úspešne zapojila do projektu SadOVO, ktorý koordinuje Živica a generálnym partnerom je Nadácia TESCO.


            O projekte

            SadOVO sa zameriava na staré a krajové odrody jabloní a hrušiek. Cieľom je v spolupráci s odborníkmi vysádzať ovocné vysokokmenné sady v areáloch základných a stredných škôl. Žiaci s učiteľmi sa tak budú podieľať na záchrane vzácnych odrôd a vysadené stromy môžu využívať aj pri výučbe rôznych predmetov. Staré a krajové odrody ovocných drevín sú dedičstvom po našich predkoch, ktoré sa z krajiny pomaly vytráca. Prichádzame tak nielen o samotné odrody,  ale najmä o pestrosť ich chutí, využitia a tradícií. Šancu zmeniť to má súčasná mladá generácia, ktorej ukážeme význam ochrany starých odrôd ovocných stromov a následne bude vidieť zmysel v ich vysádzaní do záhrad a krajiny. 

            Učiteľ a vybraní žiaci zo zapojených škôl sa počas roka zúčastnia jarnej ovocinárskej exkurzie, jesenného trojdňového vzdelávacieho kurzu, výstave nazbieraných plodov pre zvyšok školy, ako aj samotnej výsadby drevín. Dôležitou súčasťou je aj mapovanie odrôd v okolí škôl, čím sa žiaci dostanú do kontaktu aj so staršími obyvateľmi regiónu.

            Na našu školu z projektu SadOVO zavítajú na workshop s vybranou triednou 8.B a p. učiteľkou Zuzanou Compeľovou. Predstavíme im zároveň aj miesto, kde v areáli školy vznikne sad.


            Pobytové školenie

            Vďaka projektu SadOVO sa deviatačky našej ZŠ Etela a Sabína 9.10. až 11.10.2023 s p. učiteľkou Compeľovou zúčastnili 3-dňového pobytového školenia SadOVO v Zaježovej v okrese Zvolen.

            Kurzu sa zúčastnili žiaci z celého Slovenska z Košíc, Svidníka, Sniny, Trstenej, Prievidze, Rakovíc, Kapušian a Galanty. Organizátori školenia účastníkom priblížili staré odrody jabloní a hrušiek skrz rôzne aktivity, workshopy a prechádzky po okolí.

      • Nadpis

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Spojená škola Ľ. Podjavorinskej 1, Košice
      • +421 55 643 4003
      • Podjavorinskej 1
        040 11 Košice
        Slovakia
      • 56664907
      • https://www.slovensko.sk

        Spojená škola
        Ľ. Podjavorinskej 1, Košice
      • https://www.kosice.sk/
      • 0910 183 552
      • 0910 618 555
      • 0904 316 555
      • 0910 569 777
      • 0903 770 552
      • 055 642 7140
    • Prihlásenie